ევროკავშირი აპირებს დააჯარიმოს ამერიკული კომპანიები Apple და Meta (ფეისბუკისა და ინსტაგრამის მფლობელები) ციფრული ბაზრის აქტის დარღვევისთვის, მაგრამ სასჯელი მინიმალური იქნება, რათა არ გააბრაზონ აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი. ამის შესახებ Financial Times ინფორმირებულ წყაროებზე დაყრდნობით წერს.
ევროკავშირის საჩივრები Apple-ის წინააღმდეგ ეხება მის App Store-ის წესებს, რომლებიც ხელს უშლის დეველოპერებს აპლიკაციების გაყიდვას სხვა პლატფორმებზე, და Meta-ს, მისი „გადაიხადე ან დარეგისტრირდი“ სარეკლამო მოდელს (რომელიც მომხმარებლებს აიძულებს დათანხმდნენ თავიანთი მონაცემების თვალყურის დევნებას ან გადაიხადონ რეკლამის თავიდან ასაცილებლად).
ბრიუსელი ასევე შეწყვეტს კიდევ საქმეს Apple-ის წინააღმდეგ, რომელიც ბრაუზერის არჩევას ეხება, რადგან კომპანიამ უკვე შეიტანა ცვლილებები ევროკავშირის წესების შესასრულებლად.
ევროპულ მარეგულირებლებს სურთ, აირიდონ შეერთებულ შტატებთან ისედაც დაძაბული ურთიერთობების გამწვავება, ამიტომ ისინი გეგმავენ რბილი ჯარიმის დაწესებას.