ავიაკომპანია easyJet-ის გენერალურმა დირექტორმა, კენტონ ჯარვისმა, მკაცრად გააკრიტიკა ევროკავშირის ინიციატივა ხელბარგის უფასო გადატანის სტანდარტების დაწესების შესახებ და მას „გიჟური იდეა“ უწოდა. ევროპარლამენტმა მხარი დაუჭირა წესს, რომელიც მგზავრებს უფლებას აძლევს, სავარძლის ქვეშ მოთავსებულ პირად ნივთთან ერთად, ბორტზე მცირე ზომის ჩანთა დამატებითი საფასურის გარეშე აიტანონ. ჯარვისის თქმით, ეს გადაწყვეტილება მოწმობს პოლიტიკოსების მხრიდან რეალობის არცოდნას, რადგან თვითმფრინავების სალონებში ფიზიკურად არ არის საკმარისი ადგილი იმისთვის, რომ ყველა მგზავრმა დამატებითი ბარგი განათავსოს.
ავიაკომპანიის ხელმძღვანელი განმარტავს, რომ ამ რეგულაციას სერიოზული ფინანსური და ლოგისტიკური შედეგები მოჰყვება. ვინაიდან ბარგის საფასური easyJet-ის შემოსავლის მნიშვნელოვან ნაწილს შეადგენს, ამ ნაკადის დაკარგვა აიძულებს გადამყვანს, გაზარდოს ბილეთების საბაზისო ფასები ყველა მომხმარებლისთვის, რაც დააზიანებს დაბალბიუჯეტიანი ფრენების მოდელს.
გარდა ამისა, ჯარვისი შიშობს, რომ სალონში ბარგის გადაჭარბებული რაოდენობა გამოიწვევს ჩასხდომის პროცესის შეფერხებას და რეისების დაგვიანებას, რაც საბოლოო ჯამში თავად მგზავრების ინტერესებს დააზარალებს. მისი მტკიცებით, არსებული სისტემა, სადაც მგზავრები მხოლოდ რეალურად საჭირო სერვისებში იხდიან, მომხმარებლისთვის გაცილებით მომგებიანი და სამართლიანია.