ახალი კვლევის თანახმად, ადამიანებს, რომლებიც უფრო მეტად არიან დაბინძურებული ჰაერის ზემოქმედების ქვეშ, ალცჰაიმერის დაავადების განვითარების უფრო მაღალი რისკი აქვთ.
ჰაერის დაბინძურების ზემოქმედება უკვე ცნობილია, როგორც ალცჰაიმერის დაავადების რისკფაქტორი, ასევე რიგი გავრცელებული ქრონიკული დაავადებების, მათ შორის ჰიპერტონიის, ინსულტისა და დეპრესიის.
ეს ქრონიკული დაავადებები თავისთავად დაკავშირებულია ალცჰაიმერის დაავადებასთან და აქამდე გაურკვეველი იყო, იწვევს თუ არა მათ ჯერ ჰაერის დაბინძურება და შემდეგ იწვევს თუ არა დემენციას, თუ ეს დაავადებები ამწვავებს დაბინძურებით გამოწვეულ ტვინის დაზიანებას.
ჟურნალ PLOS Medicine-ში გამოქვეყნებული ახალი კვლევის თანახმად, ჰაერის დაბინძურების ზემოქმედება ალცჰაიმერის დაავადების განვითარების გაზრდილ რისკთან ასოცირდება.
აშშ-ის ემორის უნივერსიტეტის მკვლევართა ჯგუფმა გააანალიზა 2000-დან 2018 წლამდე პერიოდში 65 წლის და უფროსი ასაკის 27 მილიონზე მეტი ადამიანის მონაცემები; მათგან დაახლოებით სამ მილიონს ამ პერიოდში ალცჰაიმერის დაავადება განუვითარდა.
პარალელურად, მეცნიერებმა შეაფასეს სამი გავრცელებული თანმხლები მდგომარეობის - ჰიპერტონიის, ინსულტისა და დეპრესიის - გავრცელება, რათა გაეგოთ, თამაშობენ თუ არა ისინი როლს ალცჰაიმერის დაავადების განვითარებაში. მიღებული მონაცემები შედარებული იქნა წვრილი ნაწილაკების (PM₂.₅) ჰაერის დაბინძურების დონესთან, რომლის ზემოქმედების ქვეშაც მონაწილეები იყვნენ, მათი საცხოვრებელი ადგილის მიხედვით.
წვრილი, შეწონილი ნაწილაკები საშიშია, რადგან მათ შეუძლიათ ფილტვებსა და სისხლში ღრმად შეღწევა. ძირითადი წყაროებია ავტომობილების გამონაბოლქვი, ელექტროსადგურები და სამრეწველო ობიექტები, ტყის ხანძრები და სახლებში შეშისა და წიაღისეული საწვავის დაწვა.