2025 წელს ტრანსკასპიური საერთაშორისო სატრანსპორტო მარშრუტით (TITR) გადატანილი ტვირთის მოცულობა მხოლოდ 0.5%-ით გაიზარდა, გადაზიდული კონტეინერების რაოდენობა კი 36%-ით არის გაზრდილი.
ტრანსკასპიური საერთაშორისო სატრანსპორტო მარშრუტის ასოციაციის მონაცემებით, 2025 წელს „შუა დერეფნით“ 1.867 მლნ ტონა ტვირთი გადაიზიდა, რაც 10 000 ტონით აღემატება 2024 წლის მონაცემს, ამასთან, გასულ წელს TITR მარშრუტი აქტიური განვითარების დემონსტრირებას ახდენდა, ძირითადად კონტეინერიზაციის თვალსაზრისით. კერძოდ, 2025 წელს კონტეინერების საერთო მოძრაობამ 76,900 TEU-ს მიაღწია, რაც 2024 წლის მაჩვენებელთან შედარებით 36%-ით მეტია.
აზერბაიჯანულ AZERTAC-თან საუბრისას ასოციაციის გენერალური მდივნის მოვალეობის შემსრულებელი ნურგულ ჟაკუპოვა ამბობს, რომ გასულ წელს TITR მარშრუტით 433 კონტეინერმზიდმა მატარებელმა ისარგებლა, მათგან 400 აღმოსავლეთიდან დასავლეთის მიმართულებით გაიგზავნა, ხოლო 33 დასავლეთიდან აღმოსავლეთისკენ.
„რიცხვები აშკარად აჩვენებს ამ მარშრუტზე საკონტეინერო მატარებლების გაზრდილ რეგულარულ რეისებს. გარდა ამისა, ამ დადებითი ტენდენციის ერთ-ერთი მთავარი ფაქტორი იყო კონტეინერმზიდების დანიშნულების ადგილზე ჩასვლის ვადის განახევრება, რაც, ზამთრის თვეების გამოკლებით, 12-15 დღემდეა" - ამბობს ნურგულ ჟაკუპოვა.
ამასთან, მისი თქმით, TITR ასოციაცია მომდევნო 3-5 წლის განმავლობაში მიზნად ისახავს მარშრუტის ეფექტურობის ყოვლისმომცველ გაუმჯობესებას გამტარუნარიანობის გაზრდით, კონტეინერიზაციის განვითარებით და ციფრული გადაწყვეტილებების დანერგვით.
„საშუალოვადიან პერსპექტივაში ძირითადი პრიორიტეტებია ინფრასტრუქტურის შეფერხებების აღმოფხვრა, სტაბილური რეგულარული კონტეინერების მომსახურების დამყარება და დამატებითი კონტეინერიზებული ტვირთების მოზიდვა ძირითად საზღვაო მარშრუტებზე, მათ შორის ჩინეთი-ევროპის და ცენტრალური აზია-ევროპის მარშრუტებზე. თუმცა, კასპიის ზღვაში წინა წლებში ზამთარში ამინდის გაუარესებამ გამოიწვია კონტეინერული მატარებლების შეფერხება აქთაუს პორტში. არახელსაყრელ ამინდის პირობებზე დამოკიდებულების შესამცირებლად, ასოციაციის წევრები ამჟამად იკვლევენ კასპიის ზღვაში უფრო დიდი ტევადობის კონტეინერული გემების შეძენისა და ექსპლუატაციის შესაძლებლობებს. ამავდროულად, აქთაუს პორტი განიხილავს ნავმისადგომებში თანამედროვე ამწეების დამონტაჟებას, რომლებიც ადაპტირებულია ძლიერი ქარის დროს მუშაობისთვის.
კასპიის ზღვაზე შეუფერხებელი გადაზიდვების უზრუნველსაყოფად და ტვირთის მიწოდების დროის შესამცირებლად, ტრანსკასპიის საერთაშორისო სატრანსპორტო მარშრუტზე (TCTR) გადაზიდვების მოცულობის სწრაფი ზრდის გათვალისწინებით, KTZ Express JSC ექვსი ახალი გემის შეძენას გეგმავს. გარდა ამისა, აზერბაიჯანის კასპიის საზღვაო გადაზიდვების კომპანია ერთი Ro-Pax გემის მშენებლობის დასრულებას გეგმავს და ასევე ორი ახალი კონტეინერმზიდის მშენებლობას განიხილავს.
ჩინეთი - ცენტრალური აზია-ევროპის მარშრუტზე და საპირისპირო მიმართულებით მდგრადი და შეუფერხებელი კონტეინერმზიდების უზრუნველსაყოფად, დაგეგმილია შავ ზღვაზე რეგულარული კონტეინერმზიდების სერვისი, რომელშიც მონაწილეობას მიიღებენ TITR ასოციაციის წევრები.
განსაკუთრებული ყურადღება ექცევა ტრანსპორტირების პროცესის დიგიტალიზაციას, მათ შორის ციფრული გადაწყვეტილებების დანერგვას და მონაწილე ქვეყნებს შორის საინფორმაციო სისტემების სინქრონიზაციას. ეს შეამცირებს საზღვრის გადაკვეთის დროს, გაზრდის ტრანსპორტირების გამჭვირვალობას და შეამცირებს ხარჯებს ლოგისტიკური ჯაჭვის მონაწილეებისთვის“, - აცხადებენ ასოციაციაში.