7 ორგანიზაცია მაღაროელების პროტესტს გამოეხამურა. მათ მიაჩნიათ, რომ დაუშვებელია, ჭიათურაში მანგანუმის მოპოვების შესახებ სახელმწიფოს მიერ ორგანიზებულ განხილვებში მონაწილეობის შესაძლებლობა არ ჰქონდეთ ჭიათურელ მაღაროელებს და ჭიათურის სხვა მცხოვრებლებს, რომელთა სამომავლო ბედიც ამ პროცესზეა დამოკიდებული.
„ქართული ოცნების” ჯანდაცვის სამინისტროს მიერ გავრცელებული ინფორმაციით, 28 მარტს ჭიათურის საკითხზე შექმნილი სამმხრივი კომისიის შეხვედრა გაიმართა, რომელსაც ესწრებოდნენ სამინისტროს, შრომის ინსპექციის, პროფკავშირებისა და დამსაქმებელთა ასოციაციის წარმომადგენლები, თუმცა არა მაღაროელები.
განცხადების მიხედვით, შეხვედრაზე მიიწვიეს კომპანია „ჭიათურა მენეჯმენტ კომპანის“ წარმომადგენლებიც, ხოლო „ჯგუფის მთავარ მიზანს წარმოადგენს კოლექტიური შრომითი ხელშეკრულებით განსაზღვრული ყველა სოციალური უფლების რეალიზებასა და მის შემდგომ გაგრძელებაზე მუშაობაში პროფკავშირების გაერთიანების მხარდაჭერა.“
გუშინვე მაღაროელებმა აქცია გამართეს ჯანდაცვის სამინისტროსთან და მოითხოვეს 3 თვის ხელფასის ანაზღაურება და ჭიათურის საკითხზე „ოცნების“ ჯანდაცვის სამინისტროში შექმნილ სამმხრივ კომისიაში მათი წარმომადგენლის ჩართვა.
მაღაროელები აცხადებენ, რომ სამმხრივ კომისიაში ჩართული პროფკავშირები „ერთ-ერთი მონაწილეა იმ დანაშაულის, რაც წლების განმავლობაში ჭიათურაში ხდება“ და მათ მიმართ ნდობა არ აქვთ.
ორგანიზაციები მიიჩნევენ, რომ „ადგილობრივი მოსახლეობის ამგვარი უგულებელყოფა და მათ შესახებ გადაწყვეტილების მიღების პროცესიდან სრული გამორიცხვა ეწინააღმდეგება ფუნდამენტურ კონსტიტუციურ და უფლებრივი პრინციპებს და დაუშვებელია, ასე გაგრძელდეს, მით უფრო, რომ მაღაროელები უკვე დიდი ხანია, უნდობლობას უცხადებენ საქართველოს პროფესიული კავშირების გაერთიანებას, რომელიც ამ პროცესში დასაქმებულების მხრიდან მონაწილეობს”.
„სამმხრივი კომისიის ფარგლებში მიმდინარე დიალოგი ვერ უზრუნველყოფს მშრომელების რეალურ წარმომადგენლობას და იმ ფონზე, როდესაც თავად მაღაროელები უნდობლობას უცხადებენ პროფესიული კავშირების გაერთიანებას, აუცილებელია, კომისიის ფარგლებში შემუშავებულ ნებისმიერ ფორმატში, რომელიც ჭიათურის საკითხს განიხილავს, ჩართული იყვნენ მშრომელების და ჭიათურის მოსახლეობის წარმომადგენლები”, – ნათქვამია ორგანიზაციების განცხადებაში.
ისინი მოუწოდებენ „ოცნების” ჯანდაცვის მინისტრს, მიხეილ სარჯველაძეს, დაუყოვნებლივ შეხვდეს ჭიათურელი მაღაროელების წარმომადგენლებს და უზრუნველყოს მათი ჩართულობა სამუშაო ჯგუფის/კომისიის ყველა მომდევნო შეხვედრაში.
ხელმომწერი ორგანიზაციები:
სოციალური სამართლიანობის ცენტრი
სახელოვნებო სფეროს პროფკავშირი „გილდია“
მეცნიერების, განათლებისა და კულტურის პროფკავშირი
პროფკავშირი „ლაბორი“