A Georgian bread and pastry company "Khmiadi Mardi" has started production in the Tbilisi FIZ, from where it plans to carry out exports.
According to Soso Nibladze, one of the founders and managing partner of the Tbilisi Free Industrial Zone (FIZ) company "Zoti Holding", the owner and administrator of the Tbilisi Free Industrial Zone (FIZ), the agreement between the Tbilisi FIZ and the company has already been signed and the company will start production in a 1,000 sq m closed space in the near future.
"A Georgian company has entered the food industry, which already produces and distributes bread and pastries on the local market. The company works with premium raw materials brought from Germany, and is set to export part of the finished products. This is a very interesting project," Soso Nibladze notes.
Tbilisi Free Zone appeared at the end of 2015 and occupies 17 hectares near Gldani, just 25 minutes from the center of the capital, 20 minutes from Tbilisi airport and a half-hour drive to Armenia and Azerbaijan. As widely noted, this free zone provides access to 80% of Georgia’s labor market.
The FIZ was originally organized by the Dutch BitFury Group, owner of the largest data center for cryptocurrency mining (the reason the Tbilisi zone is often associated with crypto). In 2023, however, Zoti Holding LLC, whose key investors are from Georgia with Hungarian and German beneficiaries, took over.
There are companies involved in the production of foodstuffs, construction materials, and precious metals, among others, operating in the Tbilisi Free Industrial Zone. For example, Boeing airplane seat frames are made here, and pharmaceutical warehouses have been organized in accordance with Good Distribution Practice (GDP) requirements.