ევროკავშირი ამზადებს ახალ სანქციებს რუსეთის წინააღმდეგ, მიუხედავად რუსეთის პრეზიდენტის ვლადიმერ პუტინის პირობისა, რომ როსსელხოზბანკს ნება დართოს დაუბრუნდეს საერთაშორისო გადახდის სისტემას SWIFT-ს, რათა მიაღწიოს დროებით ზავს უკრაინასთან ომში. ამის შესახებ EUobserver ინფორმირებულ წყაროებზე დაყრდნობით წერს.
გამოცემის წყაროს ცნობით, სანქციების მე-17 პაკეტზე მუშაობა „დაიწყო, მაგრამ ეს ძალიან ადრეული ეტაპია“. სხვა წყარომ განუცხადა EUobserver-ს: „ჩვენ ველოდებით წინადადებას ევროკომისიისგან“.
მესამე წყაროს ცნობით, „ევროკავშირის საგარეო პოლიტიკის სამსახური და კომისია ამაზე მუშაობენ... წინადადებები სავარაუდოდ ზაფხულის დასაწყისში იქნება წარმოდგენილი“.
ამავდროულად, გამოცემის მეოთხე წყარომ, რომელიც კომენტარს აკეთებს სანქციების ახალ პაკეტთან დაკავშირებით წინადადებების წარდგენის დროზე, თქვა: „ამჟამად ეს ძალიან სპეკულაციურია. ჩვენ უნდა ვნახოთ, როგორ განვითარდება მოლაპარაკებები აშშ-ს, რუსეთსა და უკრაინას შორის“.